Nuvarande tid i São Tomé och Príncipe 🇸🇹

121234567891011
23:37:44 GMT
lördag, 4 juli 2026

Huvudstad: São Tomé

Största städer:

ISO Alfa-2: ST

ISO Alfa-3: STP

Tidszoner: GMT

Nuvarande tid i Storstäder i São Tomé och Príncipe

StadAktuell tid
São Tomé Sat 23:37:44

Nuvarande tid i Alla IANA-tidszoner för São Tomé och Príncipe

TidszonAktuell tid
Africa/Sao_Tome Sat 23:37:44

Tidszonsomvandlare som används i São Tomé och Príncipe

Konvertera tid mellan tidszonerna för São Tomé och Príncipe och andra platser världen runt.

Soluppgång och solnedgång i São Tomé och Príncipe (1 Platser)

Stad ↑ Soluppgång ↓ Solnedgång
São Tomé
5:33 AM
5:41 PM

Aktuellt väder i São Tomé och Príncipe (1 Platser)

Stad Väderförhållande Temp.

Information om São Tomé och Príncipe

Befolkning 197,700
Yta 1,001 km²
ISO-numerisk kod 678
FIPS-kod TP
Toppdomän .st
Valuta Okej (STN)
Telefonprefix +239
Landskod +239
Språk PT-ST (pt-ST)

Kommande allmänna helgdagar i São Tomé och Príncipe

I år observerar São Tomé och Príncipe 12 allmänna helgdagar, med 12 planerade för 2027. Nästa helgdag är Independence Day den 12 Jul. Den senast passerade helgdagen var Worker's Day. Utforska hela kalendern på Offentliga helgdagar i São Tomé och Príncipe för att planera ditt schema.

⏱️ Klockan.net

00:00:00

Tid i São Tomé och Príncipe — FAQ

Vanliga frågor om tidszoner, sommartid och städer i São Tomé och Príncipe.

Hur många tidszoner har São Tomé och Príncipe?
São Tomé och Príncipe sträcker sig över 1 tidszon(er). Hela landet delar samma UTC-offset och sommartidsregler.
Vad är tiden i huvudstaden i São Tomé och Príncipe?
São Tomé är huvudstaden i São Tomé och Príncipe.Huvudstaden använder tidszonen Africa/Sao_Tome — se stadsidorna nedan för aktuell lokal tid.
Tillämpar São Tomé och Príncipe sommartid?
Vissa regioner i São Tomé och Príncipe kan tillämpa sommartid; andra gör det inte. Regeln är satt per IANA-tidszon, inte per land. Moderna operativsystem tillämpar ändringen automatiskt baserat på stadens IANA-identifierare — ingen manuell konfiguration krävs.
Hur många städer i São Tomé och Príncipe listas på denna sida?
Denna sida visar aktuell lokal tid för 1 stad/städer i São Tomé och Príncipe. Varje stad länkar till sin egen sida med full väderinformation, soluppgång/solnedgång, bönetider och en 24-timmarsklocka.
Vad är UTC-offset för São Tomé och Príncipe?
São Tomé och Príncipe primära UTC-offset beror på säsong och specifik region. Klicka på valfri stad i listan för att se dess aktuella lokala tid och exakta offset, som redan tar hänsyn till sommartid om tillämpligt.

Klockan nu i dessa städer:

New York · London · Tokyo · Paris · Hongkong · Singapore · Dubai · Los Angeles · Shanghai · Peking · Sydney · Mumbai

Klockan nu i länder:

🇺🇸 USA | 🇨🇳 Kina | 🇮🇳 Indien | 🇬🇧 Storbritannien | 🇩🇪 Tyskland | 🇯🇵 Japan | 🇫🇷 Frankrike | 🇨🇦 Kanada | 🇦🇺 Australien | 🇧🇷 Brasilien |

Klockan nu i tidszoner:

UTC | GMT | CET | PST | MST | CST | EST | EET | IST | Kina (CST) | JST | AEST | SAST | MSK | NZST |

Gratis widgetar för webbansvariga:

Gratis analog klockwidget | Gratis digital klockwidget | Gratis textklockwidget | Gratis ordklockwidget